Parning Rosa o Simson

31. maj, 2018

Parning Rosa o Simson

Idag fick Rosa kärleksbesök av Simson❤ Simson är en oerfaren gosse, så Rosa tröttnade snart efter flera försök ! Bägge var nog påverkade av värmen också , så vi gick ut och letade efter skugga och vind :) Tänkte det kanske var helt fel dag för parning ?

Väl ute började Simson uppvakta Rosa igen som nu tyckte det var riktigt trevligt 😀 Tänkte det var bäst och skynda på hem, så vi inte skulle stå och skämmas med parningen utomhus bland kreti o pleti! Nu hade detta par bestämt plats så i skydd av en lyktstolpe,en bil och tack o lov en gräsplätt , var det bara att göra sitt bästa :) Akten (hängningen)  tog vääldigt lång tid  men det vara bara för mig att vänta tills allt var klart ❤ 

Ibland undrar jag om jag är riktigt klok :)))

Simson var så duktig så, var ju första gången! Nu hoppas vi på valpar i Juli/Augusti !

På bilden Simson i sin fina valpkippning!

Med Isas valpar är all bra :)

Senaste kommentaren

15.09 | 19:14

Hej!
Vi är mycket intresserade av någon omplacering.
Har haft hund förut,
Vi är en kärleksfull familj med vuxen dotter.
Berättar givet vis mera om oss om intresse finns /mvh Helena

15.09 | 14:18

Det gör jag.

15.09 | 12:21

Hej!
Vad kul du träffat fine Hjalmar:) Kan du höra av dig på fagerhavanais@gmail.com om några dagar. Måste landa lite först:)

15.09 | 11:07

Hej!
Jag är intresserad av en valp från dig. Jag har träffat en hane, i Strömstad, som är så vacker. Vet att du just fått en ny kull men har du tid så hör gärna av dig.

Dela den här sidan